Haber

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Cudi-Gabar’da yeni petrol rezervi keşfettik

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Şırnak’ta yeni petrol rezervi keşfedildiğini duyurdu.

Konya mitinginde konuşan Erdoğan, “Şimdi sizlerle yeni bir müjdeyi paylaşmak istiyorum. Cudi-Gabar’da günlük 100 bin varil üretim kapasiteli yeni petrol bulduk. Bunun ne anlama geldiğini biliyor musunuz? teröristler, sizi o petrol kuyularına gömeceğiz.”

“Cizre’ye 20 kilometre uzaklıktaki bu petrol rezervi çok kaliteli” diyen Erdoğan, “2 bin 600 metre derinlikte bulduğumuz petrolü 100 bin varil üretim kapasitesine 100 bin varil üretim kapasitesine çıkarabileceğiz. Bölgede açacağımız kuyular var.İlk kuyudan aldığımız petrolü işlenmek üzere rafinerilere göndermeye başladık bile.Yalnızca günlük tüketimimizin onda birini karşılayacak olan bu petrol rezervinin daha da artacağından şüpheniz var mı? ülkemizin ve milletimizin hayrına mı?” ifadelerini kullandı.

Yeni rezervlerin bulunabileceğini ifade eden Erdoğan, “Aynı bölgeden yeni insanlar bekliyoruz. Gabar’daki kuyumuza bölücü örgüt tarafından hunharca katledilen şehit öğretmenimiz Aybüke Yalçın’ın adını verdik. Aybüke Yalçın’ımızın bulunduğu bölge. -1 kuyu bulunur inşallah tek başına ülkemizde üretilenden daha fazla petrol sağlar.Böylece şimdilik günlük 180 bin varil petrol üretimi ile ülkemizin bağımsızlığına doğru yeni bir adım atıyoruz.Konuşmuyoruz bile. Yoksa artık Gabar’daki yeni keşfimizin değeri on milyarlarca doları buluyor. Karadeniz gazımızın değeri yüz milyarlarca dolarla ifade ediliyor” dedi.

Milli İttifak’ın Başkan Adayı ve CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun yabancı sermayeden 300 milyar dolar yatırım getirme vaadini eleştiren Erdoğan, “Kemal Bey ne diyor? Londra’daki tefecilerden 300 milyar dolar getirecek. Siz mi diyorsunuz?” 300 milyar doları tefeciden getirecek Bakın para bu Sakarya doğalgaz Gabar. (HABER MERKEZİ)

zilehaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu