Haber

İstanbul için depreme hazırlık yasası hazırlanıyor

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, “İstanbul’da depreme özel yasa hazırlamaya çalışıyoruz. Meclisi 1-2 ay içinde olağanüstü toplantıya çağırdık, İstanbul’un kentsel dönüşümüyle ilgili yeni yasa teklifi hazırladık” dedi. ve depreme hazırlık ve oradaki toplantıyı birlikte açmayı düşünüyoruz” dedi.

Bakan Özhaseki, katıldığı televizyon programında deprem bölgesinde yürütülen çalışmalara ve İstanbul’un depreme hazırlanmasına ilişkin açıklamalarda bulundu. Bakan Özhaseki, deprem bölgesinin hızlı bir şekilde yapılması ve canlandırılması için ‘Yerinde Dönüşüm’ projesini hayata geçirdiklerini hatırlatarak, “Yerinde Dönüşüm için bugüne kadar 146 bin 376 başvuru oldu. Bunların arasında 125 bin konut ve 21 bin ticari dükkan başvurdu Şu anda başvuru sayısı Hatay’da 60 bini, Kahramanmaraş’ta 20 bini, Malatya’da 19 bini, Adıyaman’da 11 bini geçiyor.

Türkiye’nin bir deprem ülkesi olduğunun kabul edilmesi gerektiğini ifade eden Özhaseki, “İstanbul, dünyada deprem riski taşıyan 10 büyükşehirden biri. 6 milyon yapının 600 bini yıkılacak. Eski bakanlık” İstanbul konusunda biraz daha hızlı hareket etmek için çalışma başlattı.Bir yandan İstanbul’a özel bir yasal çerçeve ve özel bir dönüşüm projesi var.Bunun için yasal alt yapıyı hazırlamamız lazım.Sadece İstanbul için başlatmamız lazım.Eğer bu kadar büyükse Felaket kapıda oturmayalım yerimize.Bazen şöyle şeyler söylüyorlar “İstanbul 6 milyon; 600 bin zarar etse yüzde 90 kalıyor. Gerisi bizim” diye konuştu.

Bakan Özhaseki, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyeleri temsilcileriyle İstanbul’daki dönüşümle ilgili görüşmelerin 20 gündür devam ettiğini belirterek, “Önümüzdeki günlerde bu işi olgunlaştırabilirsek bir sunum yapacağım. Sayın Cumhurbaşkanımıza ve kabinedeki ekibimize.Orada biraz sonuca ulaştırmaya çalışacağız.Belki yasal bir düzenleme de gündeme gelir.Buradaki çatı kuruluş Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığıdır.Diğer paydaşlar İstanbul’daki en riskli binaları hep birlikte en kısa sürede çok daha hızlı bir şekilde dönüştüreceğiz. Daha sağlam ve dayanıklı evler yapmak için çalışıyoruz. Deprem için İstanbul’a özel yasa hazırlamaya çalışıyoruz. 1-2 ay içinde Meclis’i büyük bir toplantıya çağırıp, İstanbul’un kentsel dönüşümü ve depreme hazırlığı ile ilgili yeni kanun teklifini hazırlayarak birlikte tartışmaya açmayı planlıyoruz” dedi.

sarivelilerhaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu